provox 2 ses protezi 8mm

PROVOX SES PROTEZİ

amerikan üretim silikon ses protezi opere larengs sonrası kbb doktorunuzun tavsiyesi ve reçetesiyle takılabilen ses protezimizin siparişleri için stoklarımızı lütfen danışmanlarımıza sorunuz.

TÜM NUMARALAR STOK DAHİLİNDEDİR.ÖZEL SİPARİŞLER 15/ 30 GÜN ARASITESLİM EDİLİR.Ses protezi kimlere uygulanır ?

İleri evre tümör nedeni ile gırtlağı tamamen alınan hastalara ameliyat esnasında veya daha sonra ikincil olarak takılır.

Ses protezi nasıl çalışır ?

Ses protezi küçük bir boru şeklinde olup içinde tek taraflı hava geçişine müsaade eden kapak sistemi mevcuttur. Soluk borusunun arka üst kısmı ile yemek borusunun ön duvarı arasına bir delik açılarak yerleştirilir.

Burada amaç akciğerdeki havayı protez yardımıyla yemek borusu ile yutağın birleşim yerine taşımaktır. Havanın sürekli akışını temin etmek uzun süre konuşabilme ile sonuçlanmaktadır. Protezin yapısı yemek borusundan akıntıların soluk borusuna kaçışını engellemektedir. Konulan protez boyun orta bölümünde bulunan delikten görülebilmektedir. Bu sistemin çalışır hale gelmesi için akciğerdeki havanın, boyundaki deliğin parmakla kapatılması suretiyle protezin havayı yemek borusuna iletmesi gerekmektedir.

Ses protezi nasıl takılır ?

Ses protezi gırtlağın alındığı seansta veya daha sonra genel anestezi altında takılabilir. İlk 4-5 gün içinde protezin takılacağı yerin şişliğinin inmesine kadar geçen süre içinde o bölgeye sonda yerleştirilebilir. Sondanın çekilmesini takiben ölçü alınarak uygun boyuttaki protez yerleştirilir. Bu şekilde hastadan egzersizler yapması istenir. Egzersizler ile rahatlıkla konuşmak mümkün olacaktır.

Protez takılan her hasta konuşabilir mi ?

Konuşmayı öğrenmede hastaların kendine güvenen kişiler olması, motivasyonlarının ve ilgilerinin fazla olması önemlidir. Kendi tecrübelerimize göre eğitim düzeyinin de önemli olduğunu düşünmekteyiz. Yaşlılık, işitme azlığı, ve güçlüksüz öğrenmeyi zor hale getirebilmektedir. Yemek borusu ve yutak bölümünün etrafını saran kas dokusunun aşırı derecede kasılmasına bağlı olarak havanın geçişi engellenebilmekte ve konuşma gerçekleşmemektedir.Gırtlağın alınması esnasında bu kaslar zayıflatılmalıdır. İkincil olarak protez takılan hastalara ensuflasyon denilen testi yapmak koşulu ile spazm olup olmadığı tesbit edilmekte ve aynı seansta kasların kasılma gücü zayıflatıralarak böyle bir durumun ortaya çıkışı engellenmektedir.

Ses protezi takılan hastalarda ses kalitesi

Doğal sese yakın konuşma şeklini oluşturmaktadır. Hasta sosyal ilişkilerini rahatlıkla devam ettirebilmektedir. Stoma dediğimiz boyun ön kısmındaki deliğe valvli sistemin yerleştirilmesi durumunda parmak kullanmak gerekmediğinden hastalar daha fazla rahat etmektedirler.

Protez çeşitleri

Günümüzde uygulanan konuşma protezleri çeşit olarak oldukça fazladır. Genelde Provox ve Blom- Singer dediğimiz ses protezleri kullanılmaktadır. Provox konuşma protezinin özelliği takıldıktan sonra uzun süre kalabilmesidir. Degiştirileceği zaman hekim yardımı ihtiyaç götermektedir. Blom–Singer protezinin ise kullanım açısından sık aralarla cıkarılıp temızlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir.

Ses protezi uygulması kolay olan bir teniktir. Üretilen protezin daha uzun ömürlü ve mantar enfeksiyonlarına daha dayanıklı olmasına calışılmaktadır.

ses protezi çeşitleri

Günümüzde uygulanan konuşma protezleri çeşit olarak oldukça fazladır. Genelde Provox ve Blom-Singer marka ses protezleri kullanılmaktadır. Provox konuşma protezinin özelliği, takıldıktan sonra uzun süre kalabilmesidir. Değiştirileceği zaman hekim yardımına ihtiyaç göstermektedir. Ses protezi, uygulaması kolay olan bir tekniktir. Üretilen protezler 6 ay – bir yıl süre arasında değiştirilmelidir. Değişim, kaçakları ve bozulmalara bağlı etraf dokularda reaksiyonları da önleyecektir.

cihaz takıldıktan sonra lütfen profosyonel olarak bakımı hakkında eğitim alınız.ürün açıldıktan sonra arıza yapması yani sıvı kaçağı olması halinde yenisini almak zorunda kalacaksınız.

Bir cevap yazın